gramatas spacer atklatnes spacer perles

Nogrimusī pasaule

Romāns

Džeimss Greiems Balards

James Graham Ballard. The Drowned World

ISBN 9984-663-71-X
184 lappuses, cietie vāki, formāts 145 x 209 mm
Cena: 8,00 EUR (Kā iegādāties grāmatu?)

Nokopēt grāmatas fragmentu (95 KB)

21. gadsimtā izmaiņas Saules starojumā ir izraisījušas polāro ledāju izkušanu un ūdens līmeņa celšanos. Uz Zemes ir kļuvis siltāk, un cilvēki spēj daudzmaz komfortabli eksistēt tikai teritorijās aiz polārajiem lokiem. Londonu ir pārpludinājis pirmatnējais purvs, uz kuru dodas ekspedīcija jaunā triasa perioda floras un faunas pētījumos. Pārliecinoši attēlota leknās pirmatnības atgriešanās. Brēcošo iguānu un pieradināto krokodilu tēli liek paturēt prātā dinozauru laikmetu un Aristoteļa atziņu: «Drīzāk dzejniekam piedodama nezināšana, ka briežumātei nav ragu, nekā tas, ka viņš vispār nebūtu to prasmīgi attēlojis».

Pētnieki atklāj, ka pārvēršas ne tikai vide, bet arī cilvēka daba. Zūd vēlēšanās sazināties savā starpā, viņi iemīl pašu noslīkušo pasauli, tās ūdeņus un laika ritumu. Kad jaunajā mūžības skartajā kārtībā ierodas civilizācijas jēgas personifikācija marodieris Strengmens ar komandu un nosusina gabaliņu purva, tā šķiet šausmīga vardarbība, kuras attēlošanai autors nežēlo krāsas. Šo epizožu iedarbība līdzinās Džozefa Konrāda «Tumsas sirds» spēkam.

Tas ir dabas uzvaras gājiena un civilizācijas norieta laiks, kad cilvēkos pamostas pirmatnējās atmiņas. Ar saviem katastrofu romāniem Balards ir parādījis, ka zinātniskā fantastika ir pareicīgs žanrs pārdomām par eksistences būtību, tās cēloņiem un mērķi.

«Balards, neraugoties uz fantāzijas formātu, ir reālistisks rakstnieks. Viņš demonstrē ne vien to, kādās galējībās aiziet šī pati pasaule, bet testē, kādu ietekmi šīs novirzes atstāj uz cilvēku prātu.»

Viestarts Gailītis, Diena

«Patiesībā, jebkurš, kas lasījis kaut vienu no Balarda romāniem, jau zina, ko no šī rakstnieka darbiem var sagaidīt, un vai spēs tos panest ;) - jo tā nav viegli lasāma literatūra (pats nespētu lasīt tos pārāk bieži - reizi gadā būtu labi, vairāk ne). Toties jūtu iespaids (apmātība, izdzīvošanas dziņa un nāves dziņa, atsvešināšanās, nošķiršanās no līdzcilvēkiem un pakļaušanās - lielākoties dabas, pirmatnējības - virsspēka varai un burvestībai) un viela pārdomām, ko var gūt no Balarda darbiem, ir nozīmīgāki nekā vairumam fantastikas rakstnieku, pat tādiem izcilniekiem kā Braiens Oldiss (Brian Aldiss), kura līdzīgas ievirzes darbs «Kriptozojs» .. tomēr ir neviendabīgāks, saraustītāks.»

Juris Smotrovs, LFFB: Latvijas Fantastikas un fantāzijas biedrība
www.lffb.orgLasītāju vērtējums


  Momo   2010. gada 9. februārī

Garlaicīga nu gan tā nav, tikai Balards nerakstīja piedzīvojumu romānus. Šis ir stāsts par cilvēka psihes pārvērtībām ekstremālos apstākļos.


  m.   2010. gada 27. janvārī

Gramata ir garlaciiga.


  tumsiigaa   2006. gada 4. februārī

iespaidīga


  Raivis   2005. gada 21. maijā

Lieliska grāmata!


Mans vērtējums

Mans vārds:

Cik augstu vērtēju šo grāmatu? (1-5) 1 2 3 4 5

(Pret spameriem) Cik ir viens plus viens (vārdiem)?

Komentārs:


Komentāri, kas neattiecas uz grāmatu, var tikt rediģēti vai dzēsti.