gramatas spacer atklatnes spacer perles

Sapņu karavāna

Pasaules izcilākā alpīniste Vanda Rutkeviča

Ģertrūde Reiniša

Gertrude Reinisch. Wanda Rutkiewicz. Karavane der Träume

ISBN 9984-663-45-0
216 lappuses, cietie vāki ar pārvāku, formāts 145 x 209 mm
Izdevniecībā grāmata šobrīd nav iegādājama

Nokopēt grāmatas fragmentu (57 KB)

Vanda Rutkeviča, dzimusi 1943. gada 4. februārī Pluņģē, Lietuvā. Studējot Varšavas Tehniskajā universitātē, pievērsās alpīnismam. Drīz vien viņa sieviešu sasaitēs veica ārkārtīgi sarežģītus maršrutus, cita starpā arī pa Eigera ziemeļu sienu un Materhorna ziemeļu sienu ziemā. Pirmā ekspedīcija viņu aizveda uz Ļeņina smaili Pamirā. «Sievišķi tam neder, meičas ir pārāk vājas...» Šis domāšanas veids jo sevišķi ekspedīciju alpīnismu nepārprotami raksturoja kā vīriešu sportu. Kad 1975. gadā Vanda Rutkeviča uzkāpa Gašerbrumā III (7952 m), tā bija augstākā cilvēku vēl nesasniegtā virsotne. Visiem aizspriedumiem par spīti Vanda Rutkeviča 1978. gadā sasniedza Everesta virsotni. 1985. gadā guva sekmes viņas vadītā sieviešu ekspedīcija uz Nangabarpatu. 1986. gadā viņa kļuva par pirmo sievieti, kas nostājusies K2 virsotnē (pavisam K2 ir uzkāpušas piecas sievietes, trīs no tām gājušas bojā atpakaļceļā), 1987. gadā Šišapangmā, 1989. gadā Gašerbrumā II, 1990. gadā Hidena smailē. Tad viņa nolēma kļūt par pirmo sievieti, kas uzkāpusi visos četrpadsmit astoņtūkstošniekos. Čooiju virsotnē un pa ārkārtīgi grūto un bīstamo Annapurnas dienvidu sienu viņa uzkāpa vienatnē, Kančendžangai bija jākļūst par viņas devīto astoņtūkstošnieku.

Kalnos Vanda bija zaudējusi daudz draugu, taču viņai nekad neienāca prātā, ka tas varētu skart arī viņu. Pēc Ježija Kukučkas bojāejas viņa teica: «Mēs nedrīkstam nosodīt tos, kas savas aizraušanās dēļ nemitīgi liek uz spēles dzīvību, kas spēlē ar augstāko likmi, mums vajadzētu viņus pieminēt...»

Vanda Rutkeviča, pasaules labākā augstkalnu alpīniste, kopš 1992. gada 12. maija Kančendžangā 8300 metru augstumā ir pazudusi bez vēsts.

Kādai ir jābūt sievietei, lai to paveiktu: egoistiskai, vientuļai, kalnu apsēstai? Ģertrūde Reiniša ir kāpusi kalnos kopā ar Vandu Rutkeviču un atspoguļo viņas dzīvi, izmantojot alpīnistes atstātos fotomateriālus, piezīmes un izteikumus. Mums ir iespēja dziļi ielūkoties vienreizējās sievietes dzīvē. Atbilde jāmeklē pašiem.

«Es nebūšu trešā pēc Mesnera un Kukučkas. Es būšu pirmā, kas mēģina kaut ko jaunu.»

Vanda Rutkeviča

69 krāsaini un 89 melnbalti attēliLasītāju vērtējums


  Kristīne   2004. gada 2. decembrī

Man patika - lai arī Vandas dzīve attēlota kā diezgan haotiska, manuprāt, viņa ir/bija apbrīnojama sieviete, kas atļāvās nostāties pret aizspriedumiem un realizēt savus sapņus.


  Vita   2003. gada 11. decembrī

Polemika feminisma garā, kas diemžēl nenoslēpj Rutkevičas neveiksmju cēloni - haotisku pieeju.


Mans vērtējums

Mans vārds:

Cik augstu vērtēju šo grāmatu? (1-5) 1 2 3 4 5

(Pret spameriem) Cik ir viens plus viens (vārdiem)?

Komentārs:


Komentāri, kas neattiecas uz grāmatu, var tikt rediģēti vai dzēsti.